Κυριακή, 21 Οκτωβρίου 2018 04:23:50 PM

rss2 buttons 01
Βρισκεστε εδω: αθλητικα | cosmos sports | Στη κορυφή του κόσμου η Γαλλία, 4-2 την Κροατία.

Στη κορυφή του κόσμου η Γαλλία, 4-2 την Κροατία.

GALLIAΗ Γαλλία ολοκλήρωσε την αποστολή της και στέφθηκε πρωταθλήτρια κόσμου. Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ νίκησε με 4-2 τη μαχητική Κροατία στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 στο "Λουζνίκι" της Μόσχας.

Οι "μπλε" επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους στο τουρνουά, αν και δεν ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Πήραν προβάδισμα στο 1ο ημίχρονο από το αυτογκόλ του Μάριο Μάντζουκιτς και το πέναλτι του Αντουάν Γκριεζμάν, με τον Ίβαν Πέρισιτς να ισοφαρίζει προσωρινά για τους Κροάτες, που ήταν πολύ ανώτεροι σε αυτό το διάστημα.

...Στο 2ο μέρος, δύο γκολ σε έξι λεπτά από τους Πολ Πογκμπά και Κιλιάν Εμπαπέ "κλείδωσαν" τον τίτλο για τη Γαλλία. Ο Μάντζουκιτς μείωσε από τραγικό λάθος του Ουγκό Λορίς, ωστόσο οι Κροάτες δεν κατάφεραν κάτω περισσότερο και αποδέχθηκαν την ήττα τους.

Η Γαλλία στέφθηκε πρωταθλήτρια κόσμου για 2η φορά στην ιστορία της και 1η από το 1998, όταν διοργάνωσαν το τουρνουά, με αρχηγό τον νυν προπονητή τους.
***Η ταυτότητα του τελικού

Γήπεδο: "Λουζνίκι", Μόσχα
Διαιτητής: Νέστορ Πιτάνα (Αργεντινή)
Βοηθοί: Ερνάν Μαϊντάνα (Αργεντινή), Χουάν Πάμπλο Μπελάτι (Αργεντινή)
Τέταρτος διαιτητής: Μπιορν Κάιπερς (Ολλανδία)

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Λορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντέζ, Καντέ (55' Ενζονζί), Πογκμπά, Εμπαπέ, Γκριεζμάν, Ματουιντί (73' Τολισό), Ζιρού (82' Φεκίρ)

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς (82'' Πιάτσα), Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς, Ρέμπιτς (71' Κράμαριτς), Μάντζουκιτς

Γκολ: 18' αυτ. Μάντζουκιτς, 38' πέν. Γκριεζμάν, 59' Πογκμπά, 65' Εμπαπέ - 28' Πέρισιτς 69' Μάντζουκιτς