Βρισκεστε εδω: αθλητικα | αθλητικα νεα λακωνιας | ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ 2012 : Νικητής ο Γερμανός Στέφαν Τομς.

ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ 2012 : Νικητής ο Γερμανός Στέφαν Τομς.

30years-spartaΟ Γερμανός Στέφαν Τομς, τερμάτισε πρώτος, μπροστά από το άγαλμα του Λεωνίδα, στο 30ο "Σπάρταθλον"...Ο 46χρονος έκανε  τη διαδρομή Αθήνα-Σπάρτη σε 26 ώρες, 28 λεπτά και 19 δεύτερα...Να θυμίσουμε ότι πριν από 3 χρόνια, στην ίδια διοργάνωση, είχε τερματίσει στην 9η θέση....Δεύτερος τερμάτισε ο 44χρονος Ιάπωνας, Τετσούο Κίσο μετά από 26 ώρες, 36 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα και στη τρίτη θέση βρέθηκε μια γυναίκα, η 36χρονη Βρετανή Ελίζαμπεθ Χόουκερ, η οποία με χρόνο 27 ώρες, δύο λεπτά και 17 δευτερόλεπτα κατέρριψε το ρεκόρ διαδρομής που είχε η Γιαπωνέζα Σούμι Ιναγκάκι με 27 ώρες και 23.49 λεπτά από το 2009....

...Πρώτος Έλληνας αναδείχθηκε ο 41χρονος Στέργιος Αναστασιάδης στην 14η θέση....Τελικά, περισσότεροι από 310 υπερμαραθωνοδρόμοι από 36 χώρες πήραν εκκίνηση την Παρασκευή (28/9) από το Ηρώδειο. Στο πρώτο μισό του αγώνα περισσότεροι από 120 αθλητές είχαν εγκαταλείψει εξαιτίας της μεγάλης ζέστης, αλλά  και της υγρασίας.

**8Να προσθέσουμε ότι απόψε ο δήμος Σπάρτης,  θα διοργανώσει εκδήλωση, όπου θα πραγματοποιηθεί η απονομή στους αθλητές και αθλήτριες που συμμετέχουν στο 30ο Σπάρταθλον....(αναλυτικά στη στήλη του Προγράμματος)  (Γ.Τ.)